Историческият очерк "Въстанието и клането в Батак" е отпечатан за пръв път през 1892 г. в Пловдив. Кой е автора на историческия очерк? Ангел Горанов е роден през 1858 г. и е потомък на видния баташки Хаджигорев род. Баща му Петър Горанов (1829-1925) е Главен воевода на въстанието в Батак през Април 1876г. Майката -Марга Горанова, е дъщеря на известния и уважаван в селището Ангел Кавлаков, който загива трагично с цялото си семейство в м. Беглишките хармани в дните на Баташкото клане. През 1876 г. Ангел П. Горанов е ученик в VІ клас на Пловдивското мъжко училище. На паметното заседание в ноща на 21 срещу 22 април 1876г. - нощта, в която Батак въстава, е избран Военен революционен съвет. Длъжността секретар при съвета е възложена на младия Ангел Петров Горанов. Той наистина е очевидец на събитията, а до известна степен - и участник в тях. След Освобождението А. Горанов заема постове в администрацията и съдебната система, занимава се с политическа дейност и журналистика. Автор е на един от първите български романи "Жертви на предразсъдъка", както и на учебници. Насърчаван и подпомаган от бележития възрожденец, колос в книгоиздаването и културния живот на Пловдив - Драган Манчов (родом от Батак), Ангел Горанов издава книгата си в Пловдив под псевдонима Бойчо.
Книгата на Бойчо се търси и до днес от хилядите посетители на Исторически музей-Батак, от любителите на историческата литература за българското Възраждане. Посветена на паметно събитие, написана с непринудена простота, събрала в богата и жива картина история, поминък, бит, нрави, обичаи и душевност, възторга от свободата и ужаса на геноцида, книгата на Бойчо си остава свидетелство, че свободата на България се ражда през кръв и пожари.
Изследвайки психологическата "инфраструктура" на затвора, Христо Бръзицов ни представя не само хрониката на един дълъг килиен престой, но и очертава
..
Written by leading sociаl and art historians, Designing Modernity is published to accompany a major traveling exhibition organized by the Wolfsonian, ..