Усилията и борбите на българския народ през първите три четвърти на 19-ти век, за свободна българска църква, известни под името "Български църковен въпрос", съставят несъмнено най-крупния въпрос, който е движил българския обществен живот преди Освобождението.
Борбата за българска църковна независимост е исторически период от Българското възраждане, в който се засилва стремежът на българите в Османската империя да възстановят самостоятелната Българска православна църква. В този период зачестяват стълкновенията с гръцките духовници, защитаващи интересите на Цариградската патриаршия. Постепенно българите усвояват редица храмове в Мизия, Тракия и Македония и получават правото да се черкуват на български език. В резултат от националните усилия през 1870 година със султански указ се признава легитимността на Българската екзархия.
Тази борба минава през условно три фази:
За назначаване на българско духовенство и ползване на български език в църквите; За установяване на народна църква За определяне границите на Българската екзархия
Изследвайки психологическата "инфраструктура" на затвора, Христо Бръзицов ни представя не само хрониката на един дълъг килиен престой, но и очертава
..
Written by leading sociаl and art historians, Designing Modernity is published to accompany a major traveling exhibition organized by the Wolfsonian, ..