Бунтът на масите на испанския философ Хосе Ортега-и-Гасет излиза през 1930 г., след като части от него са издавани под формата на статии във в. "El sol".
В работата си авторът проследява зараждането на т. нар "човек-маса" и анализира неговото изграждане като начин за описване на възхода на масите в обществото. Философът е доста критичен, както към масите като цяло, така и към човека-маса, който ги изгражда, наблягайки в своя анализ на варварщината и примитивизма им като тяхна основна характеристика.
В изследването си испанецът не се фокусира върху специфична социална прослойка, а заявява, че човекът-маса може да се формира от всяка социална основа, но фокусът му е върху буржоазния образован човек или задоволения млад човек.
Според думите на самия Ортега-и-Гасет: В това есе е направен опит да се скицира определен тип европеец, основно чрез анализиране на неговото поведение с оглед на цивилизацията, от която е произлязъл. Необходимостта на този подход идва, защото този индивид не представя нова цивилизация, която се бори с предходната, а е просто нейно отрицание.
"Как се става пчелар? През последните десет години екипът на в-к "Пчели" подготви и издаде поредица от книги по пчеларство, с които целеше запълването..
Само за няколко години покрая железопътните линии между градовете се опъвали телеграфни жици. Томас Алва Едисон е бил измежду най-прочутите телеграфис..